• Komputery na zamówienie
  • Naprawa komputerów
  • Sieci komputerowe
  • Naprawa komouterów
  • Wydruki na drukarkach 3D
  • Drukarki 3D

 

 

Jesteśmy w trakcie uzupełniania strony treścią, nie wszystko jeszcze znajduje się na stronie. Wszystkie treści powinny pojawić się w przeciągu kilku dni.

 

 

Jak zbudować sieć komputerową?

W niniejszym poradniku będę chciał przedstawić zasady, jakimi rządzą się sieci komputerowe. Zaznaczam na wstępie nie zamierzam pisać kolejnej książki, których już napisano wiele. Tu jedynie z własnego doświadczenia przedstawię jak wygląda budowa sieci komputerowych.

Co to jest sieć komputerowa?

Prostymi słowami sieć komputerowa jest to połączenie wielu komputerów tak, aby mogły miedzy sobą wymieniać informacje. Stworzenie sieci komputerowej daje możliwość dostępu do globalnej sieci komputerowej wszystkim sprzętom, jakie posiadamy w domu czy to w biurze. Dzięki stworzeniu sieci komputerowej dostęp do Internetu posiadają wszystkie urządzenia niezależnie od ich stanu użytkowania. Jest to prosta definicja sieci komputerowej a konkretna definicja

Sieć komputerowa – zbiór komputerów i innych urządzeń połączonych ze sobą kanałami komunikacyjnymi oraz oprogramowanie wykorzystywane w tej sieci. Sieć komputerowa umożliwia wzajemne przekazywanie informacji oraz udostępnianie zasobów własnych między podłączonymi do niej urządzeniami, tzw. „punktami sieci”.”

Zaczerpnięte z Wikipedii

Po co buduje się sieci komputerowe?

Sieci komputerowe buduje się w domach dla ułatwienia dostępu do Internetu dla wszystkich domowych urządzeń (telewizor, komputer, konsola itp.) . W firmach sieci komputerowe odgrywają kluczową rolę w wymianie informacji, często w takich sieciach spotkamy serwer bazodanowy, serwer pocztowy, drukarki oraz komputery. Często nawet system bezpieczeństwa, jakim jest monitoring ma możliwość przez sieć komputerową sprawdzania poszczególnych kamer. Dzięki sieciom komputerowych przyspieszamy przesyłanie informacji (e-mail, systemy bazodanowe ERP, CRM czy inne). Firmy wykorzystują sieci komputerowe do komunikacji między komputerami a dzięki temu ograniczają koszty gdyż nie potrzeba już tylu pracowników, co kiedyś. Weźmy za przykład firmę, która mieści się w trzy poziomowym budynku, przekazanie dokumentów z pietra trzeciego na piętro pierwsze wymagało osoby, która z tymi dokumentami chodziła, dziś wystarczy wysłać wiadomość e-mail bądź wpisać dane do specjalnych aplikacji a odbiorca uzyskuje je w czasie kilku sekund. Dzięki sieci komputerowej nasza konsola w domu pobiera gry, mamy możliwość obejrzenia filmów na portalach społecznościowych czy nawet bez wychodzenia z domu zrobić zakupy. To wszystko i wiele innych dają nam sieci komputerowe, bez których życie nie było by tak łatwe (przyjemniejsze, ale nie łatwiejsze).

Jakie są dwa podstawowe rodzaje sieci?

Sieć komputerową nie zależnie od topologii czy użytych sprzętów dzielimy na kablowe oraz bezprzewodowe. Sieci kablowe układane są z reguły na kablach tak zwanych skrętkach, jest to kabel zawierający cztery pary żył zwiniętych ze sobą. Takie sieci wymagają doprowadzenia okablowania do biurka oraz zamontowania na jego końcu gniazdka. Przy takich sieciach wymagane są jeszcze urządzenia sieciowe takie jak patchpanele czy switche. Te urządzenia łączą całą sieć kablową w całość pozwalając przesyłać dane pomiędzy komputerami. Oczywiście do każdego switcha wymagane jest zastosowanie routera, który zapewni nam poprawność adresacji w sieci oraz umożliwi dostęp do globalnej sieci komputerowej, jaka jest Internet.

Przy sieciach bezprzewodowych z reguły router jest już punktem dostępowym, więc w domu często używamy jednego urządzenia, które zapewnia nam dostęp do Internetu oraz do zasobów naszej sieci. Decydując się na sieć bezprzewodową omijamy konieczność układania okablowania w pomieszczeniach, w których chcemy mieć dostęp do naszej sieci. Dla czego kabel? Dla czego WiFi?

Niestety każdy z przedstawionych powyżej modeli ma swoje wady oraz zalety. Jak to w życiu bywa nie ma złotego środka, więc zastanówmy się, dla czego jedno, dla czego drugie? Sieci kablowe są stabilne, oraz bezpieczne. Aby podsłuchać sieć kablowa konieczne jest znalezienie się w pobliżu kabla, którym biegnie sygnał w naszej sieci a wręcz fizyczne jego dotknięcie. Co za tym idzie w firmach do stanowisk pracy doprowadza się sieci kablowe. Użytkownicy wymagają pracy stabilnej gdyż praca w systemach ERP czy praca na dużych plikach nie może być narażona na zerwanie połączenia z serwerem. Sieci kablowe są szybkie, przy zastosowaniu odpowiedniej technologii szybsze od sieci WiFi. Niestety nie wszystko jest takie ładne jak się wydaje na początku i teraz trochę o wadach sieci kablowych. W tego typu sieciach, aby spiąć kilka komputerów w całość konieczne jest położenie okablowania, zamontowanie urządzeń sieciowych takich jak switche czy patchpanele, konieczne jest również zamontowanie gniazdek sieciowych na końcu każdego kabla. Dla estetów nie są one dobrym rozwiązaniem gdyż w wielu przypadkach biegną one po ścianach w listwach elektroinstalacyjnych. A w przypadku małej powierzchni biurowej sprzęty sieciowe zajmują sporo miejsca.

Inaczej sprawa się ma w przypadku sieci WiFi. Do zbudowania takiej sieci potrzebne jest tylko urządzenie dostępowe, tak zwany accesspoint. Urządzenie to to rozsyła sygnał sieci drogą radiowa i wszystkie komputery w zasięgu takiego urządzenia są w stanie połączyć się z siecią. Nie ma konieczności stosowania żadnego okablowania. Taką sieć na pewno mamy w domu gdzie posiadamy około dwóch komputerów do tego telewizor z dostępem do Internetu, pewnie jakąś konsole a w obecnych czasach nawet lodówkę, która łączy się z Internetem nie wiadomo, po co (chyba po to, aby jakiś „hacker" włamał się do niej i zwinął mleko do kawy). Wydawać by się mogło, że takie sieci są idealnym rozwiązaniem, ale niestety nie ma złotego środka. Minusami takiego rozwiązania są przede wszystkim podatność na włamanie. W sieciach WiFi sygnał jest rozsyłany dookólnie, co za tym idzie każdy, kto znajdzie się w zasięgu takiej sieci jest w stanie z niej skorzystać. Oczywiście ustawiamy hasła sieciowe bardziej bądź mniej złożone jednak problem w tym, że te zabezpieczenia nie są aż tak bardzo skuteczne. Co za tym idzie nie nadają się tego typu sieci do przesyłania miedzy komputerami tajnych danych firmowych, podsłuchanie takiej sieci jest dosyć proste. Do tego dochodzą zakłócenia sygnału. Pewnie czasami wam się zdarzało, że telefon, który zaczynał dzwonić słychać było w głośnikach, tu takich zakłóceń nie ma, ale są ściany i inne przeszkody, które sygnał sieci bezprzewodowej musi pokonać. Często siec, która powinna mieć zasięg 100 metrów nie jest w stanie przesłać sygnału na odległość 20 metrów. Sygnał jest tłumiony przez ściany wszelkiego rodzaju metalowe elementy, zbrojenia w ścianach czy w stropach. Co za tym idzie nie jest to bardzo stabilne łącze. Aby przeciwdziałać takim sytuacjom stosuje się odpowiednio silne anteny, wzmacniacze sygnału.

Idealne rozwiązanie?

Idealnym rozwiązaniem jest połączenie sieci kablowych z sieciami bezprzewodowymi. Wszelkiego rodzaju newralgiczne punkty firmy są połączone przez siec kablową a dostęp bezprzewodowy jest dla gości bądź dla przedstawicieli handlowych pojawiających się w firmie sporadycznie. Sieć bezprzewodową stosuje się również w magazynach do połączenia kolektorów danych z baza danych firmową. Oczywiście konieczne jest zabezpieczenie w odpowiedni sposób sieci bezprzewodowej, aby dane firmowe były bezpieczne.

Podsumowanie

Sieci komputerowe to bezsprzecznie najważniejszy element świata IT, który nas otacza. Wielokrotnie nawet nie wiemy, że korzystamy z takowych sieci. To dzięki nim oglądamy filmy w Internecie, wymieniamy się plikami ze znajomymi czy nawet gramy na konsoli. Oczywiście w tym krótkim poradniku nie opisywałem konkretnych topologii, czy adresacji czy też, w jaki sposób zacisnąć RJ-kę czy rozszyć gniazdko. Na te tematy napisano już wystarczająco dużo książek a moim zadaniem było merytorycznie wskazać wady i zalety danego rodzaju sieci komputerowych.

W moim doświadczeniu spotykałem się często z różnymi problemami w działaniu sieci począwszy od tłumienia sygnału sieci bezprzewodowych przez mury budynki czy nawet konieczności tak ukrycia okablowania, aby go nie było widać, często w starszych budynkach spotykałem się z koniecznością omijania rur grzejników idących po ścianie, czy też konieczności połączenia starego z nowym. Za każdym razem udawało się wybrnąć z problemów dzięki wiedzy, jaka zdobywałem przez lata pracy w moim zawodzie.

Kontakt


Al. Stanów Zjednoczonych 32 lok. U3
04-036 Warszawa
NIP: 1132396550
Tel. 608-480-004
biuro@zetkomp.pl

 

Publish modules to the "offcanvs" position.