• Komputery na zamówienie
  • Naprawa komputerów
  • Sieci komputerowe
  • Naprawa komouterów
  • Wydruki na drukarkach 3D
  • Drukarki 3D

 

 

Jesteśmy w trakcie uzupełniania strony treścią, nie wszystko jeszcze znajduje się na stronie. Wszystkie treści powinny pojawić się w przeciągu kilku dni.

 

 

Jak dbać o układ chłodzenia?

 

Czemu koniecznie trzeba czyścic układy chłodzenia?

Układ chłodzenia w komputerze służy do odprowadzenia ciepła z newralgicznych podzespołów takich jak procesor czy karta graficzna. Niestety podczas pracy wentylatora, który przepycha chłodne powietrze przez układ chłodzenia a z powietrzem zaciąg niestety wszechobecny pył, kurz czy nawet sierść naszego domowego zwierzaka. Te wszystkie niechciane rzeczy dostają się na radiator, do którego się przyczepiają i z czasem tworzą grubą warstwę, co uniemożliwia odprowadzenia ciepła. W efekcie może to spowodować uszkodzenie procesora czy karty graficznej. Cały proces chłodzenia można porównać do chłodzenia silnika w samochodzie przy braku właściwego chłodzenia dojdzie do uszkodzenia silnika, w komputerach uszkodzeniu ulega procesor bądź karta graficzna.

Jak czyścić układy chłodzenia?

Niezależnie czy to komputer stacjonarny czy notebook czyszczenie wygląda tak samo, należy rozebrać komputer tak, aby dostać się do układu chłodzenia. W przypadku komputerów stacjonarnych jest to łatwiejsze w przypadku notebooków niestety konieczne jest często rozebranie całego komputera. Wielu z was zapyta pewnie a po co można użyć powietrza w puszce, przedmuchać układ i po kłopocie. Nic mylnego niestety warstwa, która nagromadziła się na układzie chłodzenia nie zostanie rozbita i wydmuchana a wręcz wepchnięta do środka komputera, co powoduje zablokowanie wentylatora i w efekcie brak jakiegokolwiek chłodzenia. Dla tego konieczne jest rozebranie komputera, aby dostać się do układu chłodzenia.

Przy czyszczeniu komputera trzeba bardzo uważać gdyż radiator, który musimy zdjąć z procesora czy karty graficznej może uszkodzić chipset przy nieumiejętnym zdejmowaniu, co w efekcie powoduje konieczność wymiany całego układu.

Po zdemontowaniu całego układu i wyczyszczeniu go tak, aby udrożnić przepływ powietrza konieczne jest wymiana pasty termoprzewodzącej, pasta ta znajduje się pomiędzy radiatorem a chipsetem chłodzonym zapewnia równe przyleganie powierzchni do siebie oraz poprawia przepływ ciepła z jednego elementy na drugi. Pasta ta niestety nie jest wieczna i po pewnym czasie zaczyna zmieniać swój stan z płynnego na stały, z konsystencji budyniu na stan kamienny, co pogarsza jej właściwości termo przewodnictwa. Dla tego trzeba pamiętać, aby usunąć starą pastę z radiatora oraz z chipsetu używając odpowiednich preparatów, które nie wchodzą w reakcje z elektroniką czy nie powodują osadzania się jakiegokolwiek nalotu, który może spowodować zwarcie, czyli mycie pod kranem z wodą nie jest dobrym pomysłem.

Pamiętać trzeba, że nowej pasty nie nakładamy przesadnie dużo, tu wystarczy niewielka ilość na sam rdzeń, nie nakładamy pasty na rdzeń i na radiator to nie ma sensu. Gdy już mamy wyczyszczony układ chłodzenia zaczynamy skręcać wszystko w całość pamiętając o kolejności dokręcenia wszystkich śrubek.

Jakie są efekty czyszczenia komputera?

Są też efekty nie zauważalne tak od razu, niższa temperatura sprawia, że komputer pracuje szybciej, nie zacina się. Tak temperatura ma wpływ na szybkość pracy komputera, pod procesorem znajduje się termometr, który mierzy temperaturę procesora i karty graficznej, gdy temperatura jest za wysoka a układ chłodzenia nie radzi sobie z odprowadzeniem ciepła układ obniża częstotliwość pracy układów tak, aby nie doprowadzić do ich przegrzania i spalenia, przy pełnej sprawności układu chłodzenia niema potrzeby obniżania częstotliwości pracy układów, co za tym idzie komputer pracuje szybciej.

Podsumowanie

Jak widać w moim opisie dbanie o czystość układu chłodzenia jest ważne, nie zalecamy wykonywać tego samemu gdyż można uszkodzić części czy połamać zatrzaski w obudowie, najlepiej zlecić to wykwalifikowanemu serwisowi. Taka usługa nie jest droga kosztuje w naszym serwisie 90 zł, w skład tej usługi wchodzi zawsze czyszczenie układu chłodzenia, wymiana pasty termoprzewodzącej, czyszczenie komputera z zewnątrz. Do każdej usługi dajemy gwarancje rzetelnie wykonanej pracy, oraz gwarancje na nasza usługę w efekcie dostajecie sprawny komputer, który podziała dużo dłużej niżeli bez tych czynności. Zawsze zaleca się dokonywanie takich przeglądów średnio do 3 do 6 miesięcy. Porównując koszty czyszczenia, które wynoszą 90 zł a koszty na przykład naprawy układu graficznego, które wahają się w przedziale 400-800 zł jest to czynność warta zachodu.

Kontakt


Al. Stanów Zjednoczonych 32 lok. U3
04-036 Warszawa
NIP: 1132396550
Tel. 608-480-004
biuro@zetkomp.pl

 

Publish modules to the "offcanvs" position.