Jak dobrać odpowiednią drukarkę?

Drukarki dzielimy na kilka grup:

Chcesz być na bieżąco? zapisz się do newsletera.

Krótki opis każdej z grup drukarek.

  Drukarki atramentowe, wykorzystywane głównie w domach gdzie wydruk dokonywany jest za pomocą głowicy drukującej, do której dostarczany jest atrament. Drukarki atramentowe drukują zabarwionym płynem (atramentem). Wydruki z takich drukarek nie są trwałe wystarczy odrobina wody, aby wydruk się rozmył. Z powodu swojej niskiej ceny oraz gabarytów wykorzystywane są często w domach.
  Drukarki laserowe, wykorzystywane w biurach przy dużych ilościach wydruków. W porównaniu do drukarek atramentowych nie posiadają płynnego materiału drukującego a proszek, który odkładany jest na papier a następnie wtapiany. Nie posiadają efektu zasychania wkładu drukującego. Szybkość druku jest większa niżeli w drukarkach atramentowych. Z powodu swojej ceny oraz gabarytów wykorzystywane są głównie w biurach.
  Drukarki igłowe, dla niektórych relikt przeszłości jak sama nazwa wskazuje drukują poprzez nakłuwanie taśmy bawiącej, przez co tusz z taśmy przenoszony jest na papier. Z reguły do drukarek igłowych stosowany jest papier tak zwana składanka kilku warstwowa. Drukarka igłowa dzięki swoim właściwościom jest wstanie drukować na kilku strona jednocześnie. Drukarki tego typu są głośne oraz wolne stosowane były i są w biurach do wydruku dokumentów typu faktura. Nie nadają się do druku obrazków oraz bardziej skomplikowanych wzorów.
  Drukarki 3D, jest to nowa technologia, dzięki której drukujemy obiekty trójwymiarowe, do druku używany jest specjalny diament, który jest rozpuszczany w dyszy, dzięki czemu płynny trafia na stół gdzie po zastygnięciu uzyskujemy obiekt 3D. Drukarki tego typu nie są w stanie drukować tekstu (pracy magisterskiej na niej nie wydrukujemy). Drukarki 3D są jeszcze niszowym sprzętem w firmach czy gospodarstwach domowych.
  Drukarki termiczne, używane głównie w biurach służą do wydruku etykiet. Każdy zetknął się z drukarka termiczną, chociaż by przy robieniu zakupów w sklepie spożywczym, drukarki termiczne używane są w kasach fiskalnych drukują poprzez rozgrzewanie specjalnego papieru, który pod wpływem ciepła w danych miejscach czarnieje. Aby zaobserwować ten efekt weź paragon i skieruj na niego wylot suszarki do włosów bądź dla odważniejszych podgrzejcie go zapalniczką. Na drukarkach termicznych nie wydrukujemy zdjęć są, więc stosowane w przemyśle oraz handlu.Powyżej opisałem podstawowe rodzaje drukarek my zajmiemy się tylko dwiema grupami a mianowicie drukarki atramentowe oraz laserowe. Postaram się po krótce omówić różnice w drukarkach, przedstawić wady oraz zalety, pokazać, w jaki sposób powinno się prawidłowo przeliczać koszty eksploatacji na wybranych modelach drukarek oraz podsumujemy całość tak, aby każdy był w stanie zdecydować, która dla niego będzie odpowiednia.

Różnice w drukarkach laserowych a atramentowych.

Drukarki laserowe. Są to z reguły duże urządzenia, (jeżeli bierzemy pod uwagę kolorowe urządzenia), często są to same drukarki gdzie wydruk dokonywany jej poprzez wtopienie proszku w papier. Etapy drukowania wyglądają następująco, drukarka przyjmuje informacje z komputera o konieczności wydrukowania, w tym czasie w tonerach na bębnach światłoczułych odkładany jest proszek, który za sprawą lasera (diod) jest rozbijany tam gdzie go ma nie być, stąd nazwa bęben światłoczuły. Po rozbiciu proszku kartka przesuwa się przy rolkach bębna światłoczułego, które odkładają go na papier. Ten sam schemat następuje ze wszystkimi kolorami. Po odłożeniu na papier wszystkich kolorów drukarka przepuszcza kartkę przez rolki bębna utrwalającego, składa się on z rolek nagrzewających się do wysokiej temperatury, który wtapia proszek w kartkę papieru. Kartka wychodząca z drukarki laserowej jest zawsze ciepła, spowodowane jest to właśnie przejściem przez rolki bębna utrwalającego. Dzięki takiej metodzie druku nie ma konieczności oczekiwania, aby poprzednia strona wyschła jak to jest w drukarkach atramentowych, wydruku dokonywane są szybko, bez zbędnych przestojów. Drukarki laserowe są głośne, spowodowane jest to mnóstwem rolek, trybów oraz koniecznością chłodzenia drukarki, aby bęben utrwalający nie powodował uszkodzenia.

Drukarki atramentowe. Wydruki w tego typu drukarkach realizowane są za pomocą atramentu zabarwionego na odpowiedni kolor. Etapy drukowania w drukarkach atramentowych wyglądają następująco, drukarka odbiera informacje z komputera o konieczności wydruku, w tym momencie pobierany jest papier, który przesuwa się pod głowicą drukującą, z której dzięki dyszom wyrzucane są krople atramentu prosto na kartkę. Mieszanie kolorów odbywa się poprzez nakrop lenie kartki odpowiednimi kolorami tak, aby uzyskać odcień docelowy. Głowica drukująca porusza się w lewo oraz prawo zadrukowując kartkę linia po linii. Taki sposób druku nie jest zbyt szybki do tego drukarka atramentowa musi spowalniać wydruk, aby poprzednia strona wyschła, czego nie ma w drukarkach laserowych. W tego typu drukarkach jedynym hałasującym elementem jest głowica, która porusza się w lewo oraz w prawo, co powoduje, że nie jest ona aż tak głośna jak drukarka laserowa.

Koszty eksploatacji oraz zakupu.

Drukarki atramentowe są z reguły tanie często można za kwotę około 200 zł kupić podstawową drukarkę atramentową w porównaniu do ceny podstawowej kolorowej drukarki laserowej jest to ułamek ceny. Drukarki laserowe w zakupie są dosyć drogie ich ceny plasują się około 1200 zł na podstawowe modele. Dla czego więc kupuje się drukarki laserowe? Kupuje się je z powodu kosztów eksploatacji oraz szybkości druku. Załóżmy, że kupiliśmy drukarkę atramentową za 200 zł a do nie kupujemy tylko oryginalne tusze. Z reguły w takich tanich drukarkach mamy dwa pojemniki z tuszem jeden czarny a drugi kolorowy. Koszt tuszu czarnego to około 50 zł a kolorowego około 80 zł daje nam to kwotę około 130 zł za komplet tuszy. Trzeba pamiętać, że na jednym tuszu w takiej drukarce wydrukujemy około 200 stron tekstu. Producenci zawsze podają ilość stron przy 5% zadrukowania strony, co oznacza stronę A4 samego tekstu czcionką rozmiaru 12. Jak widać stron nie da się zbyt wielu wydrukować na jednym tuszu. Porównując cenę tonera w drukarkach laserowych, który osiąga cenę średnio około 280 zł za sztukę a w drukarkach laserowych każdy kolor jest osobno (są ich 4 podstawowe) daje to sumę porównywalną z ceną nowej drukarki. Dla czego więc kupuje się drukarki laserowe z przyczyny ilości stron wydrukowanych na jednym tonerze średnio przy najtańszych drukarkach laserowych jest ich około 3000. Porównując cenę materiałów eksploatacyjnych drukarki laserowe są tańsze w eksploatacji. Poniżej wzór na przeliczenie ceny wydruku jednej strony A4 tekstu niebrany pod uwagę jest koszt zakupu drukarki.

 Cena tuszu/tonerów podzielona przez ilość stron daje cenę jednej strony Przekładając to na nasze założenia cena jednego kompletu tuszy to koszt 130 zł wydrukujemy około 200 stron, co daje cenę jednej strony na poziomie 0,65 zł. Te same parametry dla drukarki laserowej dają 0,37 zł za stronę. Jak widać koszt wydruku jednej strony jest średnio o połowę niższy przy drukarkach laserowych niżeli przy atramentowych. Dla czego tak się stało? Na jednym tonerze wydrukujemy więcej stron niżeli na jednym tuszu a jego cena nie jest dużo wyższa niżeli cena tuszu. Dzięki temu uzyskaliśmy spora oszczędność w eksploatacji. Pamiętajcie, że zakup drukarki to jedno, ale potem trzeba ją utrzymać.

Do cen nie doliczaliśmy ceny papieru gdyż przy każdej drukarce papier kosztuje tyle samo.

Kiedy się zwraca drukarka laserowa?

Przy tym pytaniu trzeba wziąć pod uwagę częstotliwość drukowania, im więcej drukujemy tym szybciej zwraca się zakup drukarki laserowa. W naszym przypadku różnica w cenie pomiędzy drukarką laserową a atramentową to 1000 zł. A różnica w cenie wydrukowania jednej strony to 0,28 zł. Więc nasza drukarka zwróci się po wydrukowaniu 3571 stron. Jak widać nie jest to dużo, jeden toner ma wydajność 3000 stron, więc przy drugiej wymianie tonera można przyjąć, że drukarka się zwróciła.

Podsumowanie

Często osoby chcące kupić drukarkę patrzą jedynie na ceny drukarek nie patrzą na eksploatacje, często okazuje się ze drukarka kupiona na promocji w markecie ma bardzo drogą eksploatacje a zamienników do niej nie ma bądź są w podobnej cenie, co oryginały. Chcąc kupić drukarkę należy patrzeć na wszystko, brać pod uwagę to ze drukarki nie kupujemy tylko po to, aby wydrukować pierwsze tusze czy tonery a następnie kupić drugą. Przy wyborze drukarki kierujmy się nie tylko ceną samego urządzenia. Musimy również przemyśleć ile stron zamierzamy drukować, czy jest to użytkowanie domowe czy też użytkowanie firmowe. Niekiedy okazuje się, że w użytkowaniu domowym również ekonomiczniej jest wydać więcej na drukarkę laserową, dla osób niedrukujących dużych ilości stron drukarka atramentowa „zaschnie”, okaże się wtedy, że tusz, który dopiero, co kupiliśmy musimy wymienić gdyż zasechł. W takich przypadkach drukarka laserowa po prostu bardziej się opłaca gdzie nic nie zasycha a toner nie ma daty ważności.

W swojej pracy często robię wyceny dla klientów urządzeń drukujących zawsze podchodzę do tego kompleksowo, staram się sprawdzić nie tylko cenę drukarki, ale również i eksploatacji, przedstawiając najtańsze rozwiązanie dopasowane do potrzeb zamawiającego. Jeżeli zamierzasz kupić drukarkę musisz przeliczyć wszystko bądź zadzwoń do nas a my to zrobimy za ciebie przedstawiając najoptymalniejsze rozwiązanie na rynku.